חיפוש
 • ג'ני וערן - הורות 360

כל התחלה היא סיום של משהו מוכר - חזרה לשגרה

החופש עומד להסתיים, ממש ימים אחרונים. הילדים מתחילים שנה חדשה ובחלק מהמקרים זוהי מסגרת חדשה. אנו אוהבים לחגוג התחלות חדשות (ובצדק), ושוכחים לפעמים שמשמעות הדבר היא להיפרד גם ממה שהיה, מהמוכר, ובהרבה מקרים ממה שאהבנו. 

בימים האחרונים של החופש, אולי הכנתם תוכנית עשירה ומלאה של פעילויות (בכל זאת, כל הקייטנות כנראה הסתיימו...) - אנו מציעים לשמור מקום להכנות למעבר למקום החדש.

לא יזיק גם להתחיל לחזור לשגרה - על מנת שהמעבר יהיה הדרגתי. אנו מציעים להתייחס גם למחשבות ורגשות של הילדים לקראת המעבר למסגרת חדשה, או סתם לתחילתה של שנת לימודים חדשה.


נתחיל בלשאול שאלות

הילדים בוודאי מתרגשים להתחיל שנה חדשה, או מסגרת חדשה. יחד עם זאת יש להם חששות ודאגות: איך אני אסתדר בבית הספר או בגן? האם אפגוש שם חברים שלי או ילדים שאני לא מכיר? איך אסתדר עם המורה או הגננת?

נזכור שכל יום שהם יוצאים ל"מקום העבודה שלהם" הם מתמודדים בשלוש חזיתות: החזית האקדמית (האם אצליח במטלות הלימודיות?) החזית ההתנהגותית (מהם החוקים השנה או במקום החדש?) והחזית החברתית (שהיא אולי המאתגרת מכולן).

מה אתם יכולים לעשות?

 • לשוחח עם הילדים ולהכין אותם מראש לסיום החופשה.

 • לשמוע מהם למה הם מצפים, מתגעגעים, מה מרגש אותם וממה הם חוששים.

 • להכיר להם את המקום החדש שאליו יגיעו בעוד שבוע – סיור בגן, בבית הספר (החצר, הברזיות, השירותים, הכיתה...), ואולי אפילו פגישה עם הגננת/המורה.

 • לקבוע מפגש עם ילדים שיהיו איתם במסגרת כדי שיכירו או יחדשו את הקשר איתם.

חזרה לשגרה

חזרה לשגרה קשה למבוגרים, ויותר מכך קשה לילדים. אפשר וצריך לעשות זאת בהדרגה. השנה יש גם חודש שלם של לימודים לפני חופשות החגים. כדאי להתחיל כבר  עכשיו.

מה אתם יכולים לעשות?

 • לחזור להרגלי השינה – לחזור לישון מוקדם יותר ולקום מוקדם יותר, בהתאם לקצב ההסתגלות של כל ילד. אפשר גם להתחיל לכוון שעון מעורר.

 • לחזור לתפריט ארוחות שדומה לתפריט במהלך השנה, עם פחות ממתקים וגלידות.

להיות מוכן

להיות מוכן זה אומר, להכין את כל מה שצריך וגם להיות ערוך מנטלית לקראת העתיד. חלק מהחששות של הילדים קשורים לחוסר הידיעה לגבי איך יראה היום שלהם, מה מצפים מהם, איזה פעילויות הם יעשו במשך היום, מה מותר ומה אסור ועוד. כל זה בידיים שלכם ואתם יכולים להפיג הרבה מהחששות של הילדים.

מה אתם יכולים לעשות?

 • לוודא שיש להם את כל הציוד הנדרש לגן או לביה"ס, להשלים ביחד איתם את החסר.

 • לילדי הגן הציעו לבחור "חפץ מעבר" - שאלו אותם מה יכול לעזור במקרה של אי נוחות והציעו לקחת חפץ (בובה, צעצוע) או תמונה.

 • לתת להם לבחור את המחברות, מדבקות, בקבוקים וכד' ולסדר אותם בילקוט או בתיק לגן.

 • לתאם ציפיות לגבי ההתנהלות במהלך השנה (או לפחות השבועות הראשונים) – מי מביא ומי מחזיר, האם יהיו בצהרון, כמה ואיזה חוגים יבחרו, אחריות להכנת שיעורי בית וכד'.

 והכי חשוב:  להיות שם בשבילם: לעודד, לתמוך, להקשיב, ללמד, להזכיר להם את הכוחות והיכולות שלהם (שיעזרו להם במעבר), להזכיר להם כמה ראיתם שהם התפתחו וצמחו בחופשה וגם, לאפשר להם לקחת אחריות ולהיות עצמאיים יותר.

שנה חדשה ומוצלחת!

16 צפיות