חיפוש
  • ג'ני וערן - הורות 360

לקראת החופש הגדול - משפטים שחשוב לזכור להגיד לילדים - חלק 2

החופש בעיצומו, החום מתיש, אולי התרגלתם ללוח הזמנים המשפחתי החדש ואולי אתם עדיין מתמודדים עם הלחצים מהעבודה ומהילדים. העובדה שמבלים יותר זמן עם הילדים - מייצרת מצבים שבדרך כלל קורים לעיתים רחוקות יותר. אפשר ורצוי להתייחס לכך כהזדמנות.

זה הזמן לחזור ולשנן  כמה משפטי מפתח שיעזרו לכם בזמן שאתם מבלים עם הילדים. נוסיף גם כמה דברים, שחשוב שתגידו לעצמכם במהלך החופש, כדי להיזכר במטרות ההוריות שלכם, לנשום עמוק ולהתייחס לזמן עם הילדים כברכה.


שמתי לב ש...

בחופש הגדול יוצא לכם לצפות בילדים לאורך זמן ובאופן אינטנסיבי. אתם פתאום מגלים שהם למדו דברים חדשים, מפגינים יכולות חדשות, עושים דברים שלא ידעתם שהם יודעים או יכולים לעשות.

זוהי הזדמנות מצויינת עבורכם לעודד אותם על הדרך שהם עשו, אבל לפעמים קשה למצוא את המילים הנכונות כדי לעודד ומסתפקים באמירות כוללניות כמו איזה אלוף, מהממת, כל הכבוד .

המשפטים שמצליחים לעודד, מביעים את העיקרון הבסיסי שאתם רואים את הילדים שלכם, שאתם שמים לב אליהם. נסו להתחיל את המשפט ב: "שמתי לב ש...", "אני רואה ש...", שמחתי לראות ש...", "אני מעריכה את...", "אני גאה בכך ש...". המשיכו את המשפטים בתיאור המאמץ, ההשקעה, המוטיבציה, הרצון, היכולת, הלמידה או ההתקדמות שראיתם שהילדים עשו. 


ספר לי מה היה, אל תחסיר דבר

כמה אתם באמת מקשיבים לילדים שלכם?

לפעמים הסיפורים שלהם מאוד ארוכים, לפעמים מלאים בפרטי פרטים, לפעמים אפילו משעממים. בחופש סביר להניח שזה קורה הרבה יותר.

נזכור: זה העולם שלהם והוא משמעותי עבורם!

במקום להגיד "יופי, יופי" (סימן שאתם לא באמת מקשיבים), במקום להגיד "היית צריך לעשות כך..." (עוד סימן שאתם לא מקשיבים, אלא עסוקים במה נכון היה לעשות, ומייעצים) - תזמינו אותם לספר את הסיפור ובדרך תשאלו אותם שאלות שיפתחו אצלם את ההבנה של הרגשות והתחושות שהם חווים ויעודדו אותם להביע את המחשבות שלהם. לדוגמא:

 מה הרגשת כאשר...? מה חשבת? 

ואם הילד יביע תסכול או עצב מהסיפור שלו - אפשר תמיד להכיל את הרגש ואז לחזור לשאלה: מה יכולת לעשות אחרת? (מופיע בחלק 1 של הבלוג)


כש... (קורה...), אני מרגיש עצב/ פגיעה/ תסכול...

יותר זמן עם הילדים מעלה את הסיכוי שמישהו יעשה משהו שיפגע באחרים. זה בדרך כלל מכעיס וישנה נטיה להגיב על כך בדרך חינוכית שקרויה "הטפת מוסר" ואולי אפילו עונש קטן.

הטפת מוסר יכולה לייצר יותר נזק מתועלת. נכון שלטווח הקצר ייתכן והילד יפחד ממכם מספיק על מנת לא לחזור על ההתנהגות ואולי אף יבקש סליחה ממי שנפגע (כי אמרתם לו לבקש סליחה). אבל - האם הוא הפנים את מה שקרה? האם הוא מבין מה המעשים שלו עושים לאחרים? האם לטווח הרחוק הוא ידע איך לא לפגוע, הוא שהוא ידע פשוט להיזהר כשאתם בסביבה?

הדרך הטובה ביותר ללמד את הילד מה המעשים שלו עושים, זה להשתמש ב: מסר "אני" - מה אני מרגיש (הצד הפגוע). מה התחושות שלי, מה המחשבות שלי. משפטים שמתחילים בתיאור האירוע וממשיכים ברגשות: "כשקורה... (כך וכך) אני מרגיש עצוב / מאוכזב / מתוסכל / פגוע, כי..."

מלמדים את הילד כיצד התוצאות של מעשיו משפיעות על אחרים וגם מפתחים אצלו את ההבנה שישנה דרך אחרת להתנהל עם אחרים (בשיחה פתוחה, התייעצות ומחשבה משותפת, מה ניתן לעשות אחרת).


כמה משפטים שתזכרו להגיד לעצמכם

לפעמים אתם מגיעים לקצה: קצה הסבלנות, קצה האנרגיה, קצה הזמן שאתם יכולים להיות עם הילדים. ישנם רגעים מאתגרים, וישנן מקומות שבהם אתם לא בטוחים שעשיתם את הדבר הנכון.

הנה כמה משפטים שאתם יכולים (וצריכים) להגיד לעצמכם:

  • "אני רק בן אדם" - לא תמיד תצליחו להתנהג כפי שתכננתם, לא תמיד תוכלו לגייס את כל הסבלנות הנדרשת, ולפעמים אתם מתחרטים על הדרך שבה נהגתם. אבל, אף אחד לא מושלם, אתם משתדלים באמת לחשוב על הדבר הנכון לעשות, לתכנן לעתיד ולזכור את המטרה שלכם בגידול הילדים. בחופש הגדול זה מאתגר קצת יותר.

  • "בפעם הבאה אנסה/אבחר אחרת" - תמיד אפשר לשפר, תמיד אפשר לשנות. מה שחשוב שנזכור את הדרך והמטרה בגידול הילדים (עצמאות, אחריות, תחושת ערך טובה).

  • "אקח את הדברים בפרופורציה המתאימה" - גם כאשר קורה משהו שלא תכננתם, שלא רציתם. קחו נשימה ותסתכלו על התמונה הכוללת. יש הרבה יותר רגעים טובים ומשמחים. רב הזמן הילדים שמחים, אתם שמחים (אולי גם קצת עייפים). אל תתנו לאירוע אחד לקלקל לכם את היום או השבוע.

הרגעים האלו עם הילדים יחלפו מהר - הזמן עובר, הם גדלים. מבלי שתרגישו הם יפתחו תחומי ענין, יגדילו את המעגלים החברתיים שלהם, יהיו פחות פנויים רק אליכם (וזה טוב). החופש הגדול הוא מתנה של זמן עבורכם, להכיר את הילדים, לגלות את היכולות שלהם ולהינות מהפעילויות יחד.

61 צפיות