חיפוש
  • ג'ני וערן - הורות 360

אווירה משפחתיתשבת בבוקר! יום יפה, אמא שותה המון קפה, אבא קורא המון עיתון (המון עיתון)

ולי יקנו המון בלון.

כשאריק איינשטיין שר את מילותיה של תרצה אתר, עולים בנו הגעגועים לבית ההורים, לילדות - לאותה אווירה משפחתית של רוגע, בילוי וביחד... וכן גם לציפייה ל"המון בלון"

לכל ילד ישנם הזיכרונות שלו על האווירה בבית. כיצד אתם זוכרים את הבית שלכם בילדותכם? יש כאלה שיזכרו את הטיולים בחיק הטבע ואת הפעילויות המשותפות ויש כאלה שריח עוגת השמרים העולה מהמטבח ביום שישי יסמל להם יותר מהכול את האווירה המיוחדת של סוף השבוע ושלוות השבת בבית. יש הנזכרים בוויכוחים בין ההורים או בדרישות שונות לסדר ולניקיון. יש הזוכרים את השיחות המשפחתיות, אותו "שולחן עגול" בארוחת הערב, שבו התקבלו ההחלטות המשפחתיות.

לפעמים, דווקא אמרות ומשפטים שנאמרו בבית השאירו חותם, כמו "את הכביסה המלוכלכת לא תולים בחוץ" או "דם סמיך ממים". אלה אמרות שמסמלות חלק מהערכים עליהם המשפחה נבנתה ומייצרות את האווירה המשפחתית.

אז מהי האווירה בבית?

האווירה בבית מורכבת מההתנהלות היומיומית של ההורים ומכילה שישה מרכיבים: אורח החיים, הערכים והעמדות בהם מחזיקים ההורים, סגנון התקשורת, תהליכי קבלת ההחלטות, המודל ההורי והזוגי שמיוצגים במשפחה.

לא פעם האווירה המשפחתית נוצרת מבלי לשים לב.

חלק מהדברים הבאנו מבית הורינו. חלק לקחנו כי אהבנו. לפעמים אימצנו דברים על אף שלא אהבנו (כי זה הוטבע בנו או כי בבגרותנו החלטנו לייחס להם חשיבות). חלק יצרנו בעצמנו וחלק יצרנו ביחד עם בני הזוג כאשר הקמנו את התא המשפחתי הייחודי לנו.

זו אווירה שמורגשת בכניסה לכל בית והיא שונה מבית לבית.

האווירה המשפחתית היא אחד הגורמים המשפיעים על עיצוב אישיותם ותפיסת עולמם של הילדים - דרך התפקוד של המשפחה, לומדים הילדים מהם חוקי העולם, כיצד נוהגים אנשים בעולם, כיצד הם פועלים ומתמודדים עם מצבים שונים בחיים. אוסף החוויות שכל ילד חווה, משפיעות על האופן שבו הוא יפרש ויגיב לסיטואציות במהלך חייו.

מכיוון שהאווירה המשפחתית היא יצירה של ההורים, אז הבשורה היא שההורים יכולים לשנות את האווירה על יד י שינוי בהתנהלות היומיומית או ע"י פעולות מכוונות, שמיועדות לטפח ולשפר את האווירה.

איך משנים אווירה משפחתית?

התשובה הקצרה – נשתמש בארגז הכלים. התשובה הארוכה – עברו על כל אחד מהמרכיבים של האווירה המשפחתית וההתנהלות בבית. הקדישו לכך מחשבה, בדקו מה אתם אוהבים באווירה המשפחתית שלכם ורוצים לשמר, מה אתם רוצים להוסיף ומה מיותר ורוצים להפסיק ולהיפרד ממנו (דבר אחד בתור התחלה). בחרו בחירה מודעת ומשותפת לשני ההורים והתמידו בהתנהלות. למשל:

  • ערכים – חשוב לברר מהם הערכים שנרצה להנחיל לילדינו. להחליט מה חשוב לנו כזוג הורים ומה פחות חשוב לנו. הערכים משפיעים על הנורמות, ההתנהלות, קבלת ההחלטות הזוגית ועוד. למעשה בכל פעם שאנו נתקלים בסיטואציה שבה הילדים נוהגים בגישה שאנו לא אוהבים – אפשר למצוא את הסיבה לכך בערך שחשוב לנו, ולדעתנו הילדים מפירים אותו. כדאי לזהות את הערכים הגלויים והסמויים ולהחליט ביחד מה רוצים לשמר וממה בוחרים להיפרד.

  • קבלת החלטות – כיצד מתקבלות ההחלטות בבית? האם יש שיתוף בין בני הזוג? האם משתפים את הילדים? מתייעצים? יש נושאים שלגביהם ההורים מחליטים ורק אח"כ משתתפים את הילדים כמו החלפת עבודה. יש נושאים בהם ניתן לשתף את הילדים ולקבל החלטות משותפות נניח בשיחה המשפחתית נתכנן כיצד נבלה בסופ"ש הקרוב.

חשוב לתת מקום לפעילויות שיחזקו את היחסים הטובים במשפחה, את התקשורת הפתוחה, את תחושת ה"ביחד" המשפחתית. ולקראת יום המשפחה הצעה לבילוי קצת שונה: תחליפו תפקידים לערב אחד או לכמה שעות והילדים יהיו ההורים ואתם הילדים. תנו ל"ההורים" (הצעירים) לטפל בילדים (אתם) – להאכיל, לשחק ולהחליט מה לעשות ואתם תהיו "הילדים" תשחקו, תריבו זה עם זה ותעשו מה שילדים אוהבים לעשות. יהיה מעניין לגלות איזו אווירה משפחתית חדשה תיווצר.

יום משפחה שמח!


61 צפיות