חיפוש
  • ג'ני וערן - הורות 360

ילדים הם מדענים


ילדים מגלים את חוקי הפיסיקה – כאשר הם מקפיצים כדור או משליכים כלים לרצפה שוב ושוב.

ילדים מגלים את חוקי הכימיה – לכן זה מאוד מעניין להם לראות מה קורה כאשר הם שופכים חלב או מיץ על הספה. ילדים הם בלשנים מיומנים – לכן הם לפעמים ממציאים מילים או משפטים שנראים להם נכונים ובודקים האם מבינים אותם. ילדים מגלים את חוקי הביולוגיה – כאשר הם מושכים וקורעים את עלי הצמח. ילדים הם אומנים בפוטנציה – הציורים שהם מציירים על הקירות בצבעים לא מחיקים, גורמים להם אושר רב.

ילדים מגלים את החוקיות ביחסים עם אנשים – בכל פעם שהם בודקים את הגבולות ומזהים מה מביא להם את התוצאה הרצויה.

ויותר מכל, ילדים מגלים עוד ועוד על העולם שמסביבם ולומדים להכיר את עצמם – כי ילדים הם סקרנים! ילדים סקרנים – הם ילדים שלומדים דברים חדשים על העולם. ילדים סקרנים – הם ילדים שלומדים לאהוב את הלמידה ויודעים איך ללמוד. ילדים סקרנים – הם ילדים שמפתחים את היכולת שלהם להתמודד עם האתגרים בחיים. ילדים סקרנים – ילמדו גם לגלות ספקנות בריאה, לשאול "למה?" ו"איך יודעים ש...?".

מה עושים ההורים עם הסקרנות של הילדים?

האם אתם מבטלים את הניסיונות שלהם ומרפים את ידיהם? האם אתם גוערים בהם על שחוקי הכבידה גרמו לביצה להישבר על הרצפה או על הכתם שלא ניתן להסיר מהספה? האם אתם מפסיקים את הפעילות שלהם כדי למנוע עלות נוספת או זמן שיידרש להשקיע בהחזרת המצב לקדמותו?

או שאתם מסייעים להם לפתח את הדמיון והסקרנות?

קחו כמה דקות וצפו בסרטון הבא:


(אפשר להדליק כתוביות בעברית, באמצעות כפתור ה-Setting)

הילדים עוסקים בניסויים לא בשביל להקשות עליכם – אלא כי הם פשוט רוצים לדעת!

המחיר של האפשרות לתת להם לפתח את הסקרנות יכול להימדד בכסף או בזמן שלכם – אבל הרווח להתפתחות שלהם הוא עצום וחשוב.

איך ניתן לטפח ילדים סקרנים?

  • להתעניין בניסוי שהם עורכים, לעודד אותם על הרצון ללמוד ולחקור

  • להתחבר לפעילות שלהם ולהוסיף מידע ושאלות חדשות כמו: איזה צבע יצא אם נערבב אדום וצהוב?

  • לעודד אותם לחפש מידע נוסף בתחומי העניין שלהם, ברשת האינטרנט, בספרים – לדוגמא למצוא סרטון כיצד מכינים סליים או עוגיות (ולהכין ביחד).

אפשר גם לכוון אותם למקומות שבהם הם יכולים להתנסות כמו חוגים, פארקי מדע, מצפה כוכבים, להקים מחנה ביחד בטבע ועוד. יחד עם זאת, רצוי להבין מראש מה המחיר כי "לא ניתן להכין חביתה מבלי לשבור את הביצים". תשאלו את עצמכם מה יותר חשוב - לעודד את הסקרנות של הילדים או לוודא שהם אינם מפרים את השלווה ואינם גורמים לעבודה "מיותרת"?


17 צפיות