חיפוש
  • ג'ני וערן - הורות 360

איך מגדלים ילדים עצמאיים?


מכירים את זה, שמגיע שלב שבו שואלים את הילדים למה את לא עושה את זה לבד? או למה אתה צריך שאעזור לך? או שמתלוננים למה הילד שלי לא עצמאי? כל דבר הוא רוצה שאני אעשה עבורו... כולם רוצים שהילדים יפגינו עצמאות, שיהיה להם מספיק בטחון להביע את דעתם, לעמוד על שלהם. כמעט כל הורה יגיד שהדבר הכי חשוב הוא שילדם יהפוך להיות בוגר עצמאי. אז למה הילדים מפגינים לעיתים חוסר עצמאות? תלותיות? נגררים אחרי אחרים?

מה זו "עצמאות"?

עפ"י המילון עצמאות זו אי-תלות, יכולת פעולה עצמית.

בעצם עצמאות כוללת 3 אלמנטים:

  • היכולת לבחור מבין כמה אפשרויות - קבלת החלטות

  • היכולת לבצע

  • היכולת לקבל אחריות על תוצאות הבחירות והמעשים.

אף אחד לא נולד עם היכולות האלו, אלה יכולות שמפתחים אותם במהלך הילדות במסע אל הבגרות.

המסע של הילד

למעשה, התינוק שנולד מתחיל את דרכו ללא עצמאות, בתלות מוחלטת בהורים שדואגים לתזונה, לבריאות, ללבוש וניקיון, לכל דבר.

מכאן מתחיל המסע מינקות אל הבגרות דרך מספר ציוני דרך משמעותיים שבהם הילד בוחן את גבולות עצמאותו ומפתח את יכולותיו על מנת להפוך לבוגר עצמאי ואחראי. לדוגמא: גיל שנתיים (גיל ההתבגרות הראשון), צעדים ראשונים בבית הספר, תקופת גיל ההתבגרות וכו'...

הדרך הזו רצופה ניסוי וטעייה, הצלחות ורגעים של אכזבות, עליות ומורדות. כל חוויה מביאה אותו קרוב יותר אל העצמאות המקווה. את ההצלחות בדרך חוגגים ומהכשלונות לומדים ומתאוששים.

אז איפה ההורים במסע הזה?

תפקיד ההורים

להורים ישנו תפקיד משמעותי במסעם של הילדים, בצמתים בהם מנסים ומתנסים, ברגעים של הצלחה וברגעי האכזבה. התמיכה, העידוד וההדרכה של ההורים היא מהותית בבניית הביטחון העצמי של הילדים וביכולתם להתמיד במסע של גילוי יכולות, פיתוח עצמאות ותרגול אחריות.

עידוד - נתחיל מעידוד מתמיד על הדרך שהילדים עושים והמאמץ שהם משקיעים. כאשר אתם מעודדים את הילדים, אתם בעצם משדרים שהמאמץ לא נעלם מעיניכם, שאתם רואים את הדרך שהם עושים, מעריכים ומציינים שאתם שם בשבילם לכל עזרה או תמיכה שתידרש.

בחירה - תיצרו עבור הילדים המון הזדמנויות לבחור. מגיל מאוד צעיר יש להראות שניתן לבחור מבין מספר אפשרויות שונות וכל בחירה יכולה להביא לתוצאה אחרת. תתחילו מהדברים הפשוטים ביותר ("תרצה לאכול תפוח או אגס", "תרצה להתרחץ באמבטיה או במקלחת"), ותעלו את המורכבות ככל שהילדים מפתחים את יכולת הבחירה שלהם.

פיתוח היכולת לבחור, מאפשרת לילדים לפתח כישורים רבים: היכולת לזהות אפשרויות שונות, היכולת להבדיל ביניהן, היכולת לשקול את היתרונות והחסרונות בכל אפשרות וגם את היכולת שלהם להכיר את עצמם (מה הם אוהבים יותר ומה פחות, מה מתאים להם יותר ומה פחות). דברו איתם על הבחירות שעשו ונסו להבין את השקולים שלהם. שתפו אותם בבחירות שלכם ובשיקולים שלכם (מותאם לגילם).

הדרכה וחניכה - תדריכו אותם בדרך למימוש וביצוע הבחירות. יתכן שיזדקקו לעזרתכם על מנת לבצע את מה שבחרו לעשות. לעיתים עלולים להתגלות אתגרים בדרך, או שיהיו כישלונות. האם הם יתייאשו או ינסו שוב? הרבה מכך תלוי בכם – בעידוד שתתנו ובכלים שיקבלו מכם על מנת להתמודד עם האתגרים.

יש הורים שמגוננים על הילדים מפני אפשרות של כישלון ואכזבה. רוצים למנוע מהם סבל ובכך מונעים מהם להתנסות וללמוד מכישלונות. משדרים להם שלא סומכים על יכולותיהם – הילדים לומדים שהם חלשים וזקוקים להגנה.

לפעמים עושים עבור הילדים את מה שהם יכולים לעשות לבד. זה חוסך זמן והתוצאה טובה יותר. אבל המחיר הוא שהילדים לא מתמודדים עם המטלה בעצמם. לעיתים נוקטים בגישה מאוד ביקורתית מתוך ההנחה שמכל ביקורת ניתן להשתפר – אלא שהתוצאה עלולה להיות הפוכה – הם יפסיקו לנסות, מתוך הבנה שלא משנה כמה ינסו, לא יצליחו או תמיד יאכזבו.

עודדו ותדריכו אותם, תציעו דרכים ואפשרויות לביצוע המטלה. כך תתאפשר להם תחושת הישג אמתית כאשר הם יצליחו או למידה משמעותית כאשר הם יטעו ויתקנו. כך הם ירכשו יכולות וכישורים חדשים.

קבלת אחריות על תוצאות הבחירות - תלמדו אותו לקחת אחריות על הבחירות שלהם. ילדים אינם תמיד יודעים לחזות את התוצאות של הבחירות שלהם. הם עלולים להתאכזב, לכעוס, להיות עצובים מהתוצאות. הם עשויים לנסות ולהאשים אחרים או להתייאש ולא לנסות יותר. עליכם לעזור להם להבין את התוצאות ולעזור להם להתמודד עימם. ייתכן והם יבחרו בארטיק שאינו טעים להם. זה לא אומר שצריך לקנות מיד ארטיק אחר, זה כן אומר שצריך להבין ולתת מקום לתסכול ולהציע שבפעם הבאה ינסו טעם אחר.

גבולות - תבחנו את הגבולות שלכם. יהיו מקרים שהילדים יבחרו לעשות משהו מחוץ לגבולות שאפשרתם להם עד כה. לפני שאתם בוחרים להתעקש על הגבול ולמנוע מהם להתנסות, חשבו האם הגבול הזה עדיין נחוץ וחשוב? האם הגיע הזמן להרחיב את הגבולות? אולי הילדים כבר בשלים לקבל על עצמם אחריות נוספת?עוד עצמאות?

זכרו שהגבולות צריכים להשתנות בהתאם ליכולות של הילדים.

אנו ממליצים שתבדקו, איפה אתם יכולים לאפשר לילדכם להתנסות בבחירות חדשות? היכן אתם יכולים לאפשר להם לצבור כישורים חדשים, דרך עשייה ולמידה? חשבו כיצד אתם יכולים לאפשר לילדכם יותר עצמאות בדרך להיות בוגר עצמאי ואחראי.


11 צפיות