חיפוש
  • ג'ני וערן - הורות 360

"משעמם לי"


אימא, אבא - משעמם לי! מוכר? כשהקיץ מגיע ושומעים את המשפט הזה, יש הורים שעוזבים הכול והופכים להיות מפיקים בכירים בחברת הפקות, שמנסה לספק את כל הרצונות של הילדים ולשעשע אותם. האם חייבים? מה יקרה אם הילד ישתעמם קצת?

במהלך השנה, הילדים מתמודדים עם סדר יום מחייב ועמוס. בגן או בביה"ס הם מתמודדים עם אתגרים שונים: לימודים, חוגים, מטלות שונות בבית, וגם התמודדות עם אתגרים חברתיים. תוך כדי כך, הם צריכים להפגין עבודה קשה, ריכוז רב, למידה של דברים חדשים כל יום, לימוד הרגלים ועוד. ואז, כשמגיע החופש הגדול כל מה שהם רוצים זה... כן - לנוח.

כמה מילים על בטלה ושעמום

נשאל את עצמינו למה קשה לנו לראות את הילדים מתבטלים? למה אנחנו מופעלים כאשר אנחנו שומעים "משעמם לי"? האם אנחנו חוששים, שאם הם מתבטלים עכשיו, הם לא יהיו אנשים חרוצים? שלא יהיה להם מוסר עבודה טוב? האם אנחנו רואים אותם מתבטלים ומפריע לנו שהם עוסקים בדברים "לא חשובים"? האם אנחנו קצת מקנאים בהם שהם יכולים להרשות זאת לעצמם?

ואולי בכלל אנחנו נתקפים רגשות אשם על כך שאנו לא מצליחים לעניין את הילד? אולי אנחנו כועסים שהילד משועמם למרות כל מאמצי ההפקה שלנו?

תפרגנו לילדים שלכם זמן של בטלה – רביצה, שינה, בהייה וחלימה בהקיץ, לא לרוץ בין חוגים ופעילויות. הדבר נכון במיוחד למתבגרים שבחבורה הם ממש צריכים את זה (פיזית).

בעצם, גם לכם מגיע קצת חופש מההסעות ומהריצות היום יומיות.

כמו תמיד, חשוב להבין מהי המטרה? מה התועלת בזמן בטלה? מה המטרה של זמן פנאי? מחקרים מראים שזמן הבטלה חשוב בגלל מגוון נושאים: טעינת מצברים, זמן שהמוח ממשיך לעבוד, אלו זמנים שבהם יכולה לפרוץ היצירתיות של הילד ועוד.

החוויה הזו של העצירה, של פסק הזמן, שבה ההורים לא מוצאים פתרונות, יכולה להיות שיעור נהדר. פשוט להיות שם לרגע אחד ולראות מה קורה. זו המשמעות של זמן הפנאי. הזמן שבו הילד לומד מה הוא אוהב לעשות, מה התשוקה שלו, במה הוא מתעניין באמת (לא בגלל שזה חלק מהלימודים). בלימודים הוא לומד איך להשיג מטרות, בפנאי הוא לומד מה הוא יעדיף לעשות.

בהתחלה זה עשוי להיות אולי מאתגר, במיוחד לאלה שלא רגילים בכך ואז יחושו תסכול או כעס. כאשר יצליחו לתרגל את שריר "השעמום", הם ילמדו מיומנויות חשובות לחיים של דחיית סיפוקים, השתלבות ועוד.

מה שלא כדאי לעשות זה - להטיח בילד שהוא עצלן, שהוא "לא עושה כלום כל הזמן". להיפך, החזירו אליו את השאלה, אתגרו אותו.

איך ננצל את החופשה לטובת כולם?

ומה קורה אם הילד "ממש" משועמם ואינו יודע מה לעשות עם עצמו? מה קורה אם אתם חושבים שהילד צריך עכשיו להיות עסוק בפעילות? כמה זמן ניתן לרבוץ ככה?לבהות בטלוויזיה? כמובן שאין תשובה אחת, זה משתנה ממשפחה למשפחה. תלוי בטמפרמנט של המשפחה, בעיסוקים של הילדים, בתחביבים, ברצונות ובתוכניות שכבר נעשו.

נצלו את החופש הגדול לעשות דברים שלא עושים בשגרת הלימודים והגן. לפעמים, מתוך השעמום הם יגלו את היוזמה, היצירתיות והרעיונות יצוצו. ואם לא, כוונו אותם – חפשו איתם ביחד מה הם אוהבים לעשות? מה מעניין אותם? מה הם מציעים לעשות? מה היו רוצים?

  • עם ילדים קטנים ניתן לכוון לתחומי עשיה ויצירה, טיולים וים, ועם הבוגרים לסמוך עליהם שימצאו את מה שמעניין אותם.

  • אפשר גם להגריל בכל שבוע פתק אחד מתוך פתקי משאלות שהילדים יכינו לדברים שהם רוצים לעשות בחופש הגדול כמו בילוי מועדף, אוכל אהוב, מתנה ועוד, בהתאם לתקציב המשפחתי שאותו תגדירו מראש.

  • רצוי לתאם ציפיות לגבי סדר היום שהוגמש – שעות השינה (לקום מאוחר), זמן המסכים, זמן החברים, הרגלי האכילה (יום שבו אוכלים מול הטלוויזיה בסלון), סוגי האוכל של הקיץ (ארטיקים, ופירות שונים), סידור החדר (יום בלגן, יום הפוך) ועוד.

  • אפשר גם להגדיר ביחד עמם פרויקטים לביצוע בבית או עבודות שבהם יוכלו להרוויח בהם כסף לבילויים כמובן תלוי בגיל של הילד (להשקות את הצמחים, להוציא את הכלב לטיול, בייבי סיטר, רחיצת מכוניות, הפצת פליירים ועוד).

  • לפעמים השהייה הממושכת ביחד מגבירה את מריבות האחים - זו הזדמנות להפריד ביניהם, לאפשר לינה אצל חברים/סבים וסבתות ואז לבלות עם כל אחד מהם בנפרד.

קיץ וחופש הן הזדמנות טובה לזמן איכות של הורה וילד.

היזכרו בכל מה שאתם אוהבים לעשות, או לא עשיתם כי לא היה זמן ותלהיבו את ילדכם לעשיה משותפת ולזמן בילוי משותף - צעידות קצרות, בישול משותף, סרטים ותחביבים נוספים שלכם ושלהם. תנו לעצמכם ליהנות ולהכיר את הילדים שלא דרך המשימות, התפקוד, המשמעת או ההישגים. נצלו את החודשים הארוכים הללו לחוות איתם גם חוויות חיוביות ולחזק את הדימוי העצמי שלהם. שקפו את התכונות הנהדרות שלהם: טוב הלב, הכישרון, הספורטיביות, היצירתיות, האכפתיות וכל אותן תכונות שבמהלך השנה הם (ואולי גם אתם) שוכחים שקיימות בהם.

תסמכו על הילדים שלכם שהם ימצאו מה לעשות – כמו שאימא אמרה כשהיינו צעירים "אני סומכת עליך שתמצאו מה לעשות".

וכשהילדים מעסיקים את עצמם באופן עצמאי - אמרו להם מילה טובה ותעודדו אותם על כך. זה הזמן לאפשר, לאתגר ולחזק!


18 צפיות