חיפוש
  • ג'ני וערן - הורות 360

איפה נמצאת השמחה?


בהדרכת הורים אנחנו מדברים על האתגרים בהורות. אתם בדרך כלל מעלים את מה שעובד פחות טוב עבורכם, מה שמתסכל אתכם, מה שאתם נפגעים ממנו. האם זה תמיד מה שקורה בבית? האם זה מה שמאפיין את מרבית הזמן שאתם מבלים עם הילדים?

על מה שמים דגש בבית?

במהלך היומיום, על מה אתם שמים לב?

  • כאשר אתם נכנסים לחדר של הילדים, האם אתם שמים לב קודם לבלגן על הרצפה או לילדה שעסוקה בקריאת ספר?

  • כאשר אתם נכנסים הביתה בסוף יום עבודה האם אתם מסתכלים על התיקים הזרוקים בכניסה או שאתם רואים את הילדים משחקים יחד בסלון?

  • האם אתם זוכרים כל מריבה של הילדים לפרטי פרטים ומתעלמים מכל אותו הזמן שבו הם מסתדרים, משחקים ביחד או לחוד? משתפים פעולה? עוזרים?

איפה נמצאת השמחה?

השמחה נמצאת בכל מקום שתאירו אותה. השנים עם הילדים נראות ארוכות – אבל הן עוברות מהר. היומיום שוחק ואתם מפנים באופן טבעי את הזרקור לקשיים ולאתגרים שיש לפתור.

בדרך, לעיתים שוכחים את הרגעים והשעות היפות שבהם הייתה לנו שמחה ונחת רוח מהילדים.

נכון שיש לכם תפקיד (לגדל ילדים עצמאיים, אחראיים ובעלי תחושת ערך טובה) – אבל אפשר ורצוי ליהנות מהדרך. לזכור את רגעי השמחה ואהבה המשותפים.

איך עושים זאת?

אפשר לעודד את הילדים על הדרך הטובה שהם עושים, על המאמצים שהם משקיעים, על הרצון שהם מפגינים. אפשר להסתכל על הדברים הטובים שקורים ולציין אותם. אפשר לתת עדיפות למה שמשמח – ולתת חשיבות פחותה למה שלא הולך כפי שאתם רוצים. אם הייתם רוצים לזכור או להתייחס לדבר אחד מהיום שעבר, האם זה היה הבלגן בבית או הצחוק והשירים של הילדים? אולי גם אפשר שניה אחת לפני שכועסים על הבלגן או על משהו אחר שהשתבש לעצור ולחשוב - מה אני רוצה להשיג? איך זה משרת את טובת הילד? האם אני מגדיל את השמחה או משבית את השמחה? אפשר גם ליצור הזדמנויות להגביר את השמחה. אתם מכירים את הילדים שלכם ויודעים מה משמח אותם. אתם גם יודעים מה משמח אתכם. האם אפשר לנצל את הזמן יותר טוב? לשים פחות זרקור על הדברים שלא הולכים כפי שרציתם ולשים לב יותר להזדמנויות לעשות את מה שמביא לכם שמחה?


13 צפיות