חיפוש
 • ג'ני וערן - הורות 360

משפחה זה צוות מנצח!החודש חגגנו את יום המשפחה. ייתכן והילדים הכינו ברכות ואולי גם אתם, אולי מישהו הביא פרחים. אבל מה זה באמת יום המשפחה? מה זו משפחה? מה במשפחה גורם לילדים להרגיש בנוח ולמצות את הפוטנציאל שלהם? חלק גדול מהדברים מוכרים לכם: אהבה ללא תנאי, עידוד, תקשורת טובה, מתן תפקידים, יחס אישי, ועוד.

הפעם נבחן את הנושא מנקודת מבט קצת שונה.

בואו נסתכל על מונח מעולם העבודה והספורט, מונח מוכר ושגור בלקסיקון שלנו, אשר נחקר רבות באקדמיה – צוות – וננסה לראות מה ניתן לקחת מנושא זה אל המשפחה.

צוותים במקום העבודה ובקבוצת ספורט

רבות חוקרים את המבנה והתכונות של צוותים טובים וקבוצות ספורט מצליחות בהקשר החברתי. מה הופך צוות במקום העבודה לצוות מצליח? מה הופך קבוצת ספורט להצלחה?

יש כמובן מקום ליכולות ולכישורים של חברי הצוות – אבל מתברר שצוותים כאלו יש הרבה.

ברור לנו שאיכות הצוותים לעיתים נמדדת גם בהשקעה כספית (ואפשר להחליף את מי שפחות מוצלח) – אבל ראינו כבר הרבה דוגמאות למצבים שדווקא הקבוצה שהאמצעים שלה צנועים – השיגה הישגים טובים מקבוצות אחרות (קחו לדוגמא את הפועל באר שבע) וחוץ מזה את חברי המשפחה לא נוכל להחליף ... 😊

אז מתברר, שהמחקר מגלה לנו כמה מאפיינים של צוותים מנצחים:

 • חברי הצוות מרגישים שהמרחב הצוותי הוא מרחב בטוח (פסיכולוגית). יש לזה גם מושג באנגלית ( Psychological safety ). מה זה אומר? זה אומר שכל אחד מחברי הצוות מרגיש בטוח להתבטא, להתנסות, לטעות ולנסות שוב – מבלי לחשוש לפגיעה בתדמית שלו ובחשיבות שלו לקבוצה.

 • בהירות – לכל אחד ברור שיש לו מקום משמעותי בצוות, שהוא משפיע, שהוא נראה, שהתפקיד שלו מוגדר וחשוב.

 • אמון הדדי – כל אחד מחברי הצוות יכול לסמוך על שאר חברי הצוות.

 • משמעות – יש לתפקיד של הצוות ולנושאים שהצוות עוסק בהם משמעות עבורי.

 • למידה וצמיחה – הצוות מאפשר לי מקום ללמוד ולצמוח.

ועוד שאלה מעניינת – האם צוות צריך בהכרח מנהל או שהוא צריך מנהיג ומוביל?

כל זה נשמע לכם קצת מוכר - נכון?

המשפחה כצוות

 • האם הילדים רואים את המרחב המשפחתי שלכם כמקום בטוח? האם אתם כהורים מרגישים בטוחים במרחב המשפחתי שלכם?

 • האם הם מודעים לכך שהם חשובים במשפחה? שיש להם תפקיד משמעותי? שהם יכולים להשפיע ושדעתם נשמעת? האם אתם מרגישים משמעותיים במשפחה? קולכם נשמע?

 • האם כל אחד מחברי המשפחה שלכם יכול לסמוך אחד על השני? זוכרים מהי סמכות הורית...

 • האם הערכים והמטרות שלכם במשפחה בעלות משמעות עבור הילדים? האם המטרות של הילדים בעלות משמעות עבורכם?

 • האם לכל ילד ישנן הזדמנויות לצמיחה ולגדילה? האם לכם ישנן הזדמנויות רבות לצמוח כהורים?

האם אתם רואים את עצמכם כמנהלים או כמנהיגים מובילים של המשפחה?


כל זה מתחבר היטב לגישה ולכלים האדלריאניים: במשפחה הדמוקרטית נסתכל על הצרכים של כל אחד מבני המשפחה כשווים, והסמכות ההורית מתאפיינת בכך שההורים מובילים ומנהיגים את המשפחה, כאשר כל אחד יכול לסמוך על השני.

גם תחושת השייכות של בני המשפחה מתחזקת בכל אותם אלמנטים של צוות מנצח: מקום משמעותי, יחס אישי, צמיחה וגדילה, תחושת ערך ותרומה לצוות.

מה שעובד בצוותים עובד גם במשפחה - כי לכולם יש צרכים שרוצים לבא לידי ביטוי. כולם מחפשים שייכות לקבוצה כלשהיא ולכולם יש רצון לצמוח ולהתפתח. שימו לב שכאשר אנו אומרים "כולם" הכוונה להורים ולילדים כאחד.

זכרו שגם אם נראה לכם שלכל אחד מחברי המשפחה ישנן מטרות שונות - האמת היא שלכולם מטרה משותפת (ותפקיד שונה במילוי המטרה): כהורים אתם רוצים לגדל ילדים עצמאיים, אחראיים ובעלי תחושת ערך טובה. הילדים שלכם רוצים לגדול ולהיות עצמאיים, אחראיים ובעלי תחושת ערך טובה (כלומר לשלוט בגורלם).

ככה נמדוד את הצלחת המשפחה!


ואל תשכחו שבמשפחה מגיעה גם אהבה ללא תנאי. זהו הבונוס של המשפחה!


24 צפיות