חיפוש
 • ג'ני וערן - הורות 360

זאת הבחירה שלי!נושא הבחירות מעסיק אותנו הרבה בזמן האחרון. בחירות אישיות, בחירות כחברה ועוד...

נושא הבחירה מעסיק אותנו הרבה גם בסדנאות להורים: בחירות שאתם כהורים עושים, או בחירות של הילדים.

מה הופך בחירה, לבחירה טובה? האם אפשר ללמד לבחור? מתי מתחילים ללמד איך לבחור? מה חשוב לזכור?

בחירה זו עצמאות

היכולת שלנו לבחור, היא חלק מהותי מהיכולת שלנו לתפקד כאנשים עצמאיים בחיים.

כהורים, חשוב לכם שהילדים יהפכו לבוגרים אחראיים ועצמאיים. חלק משמעותי מזה היא היכולת שלהם לבחור ולקבל החלטות.


היכולת לבחור אינה מולדת וילדים לא יודעים לבחור מלידה. זוהי יכולת נלמדת והתהליך ארוך ומורכב. הוא דורש יכולות קוגניטיביות, יכולות רגשיות ויכולות מנטליות. הוא דורש מודעות עצמית גבוהה ותחושת ערך גבוהה.

כדי לבחור "נכון" אנחנו צריכים להכיר את עצמינו: מה חשוב לנו? מהם הכוחות שלנו? מה משמעותי עבורנו. כך גם עם הילדים – הם צריכים להכיר את עצמם, את הכוחות ואת היכולות שלהם. לכם ההורים, יש תפקיד משמעותי - לעזור להם ללמוד מה חשוב להם, משמעותי עבורם, מהם היכולות והכוחות שלהם, וכך לעזור להם לפתח את יכולת הבחירה שלהם.

בחירה זו אחריות

ישנם שני דברים שחשוב ללמד את הילדים לגבי הבחירה:

 • כאשר הם בוחרים, עליהם להיות מוכנים לקבל אחריות על תוצאות הבחירה.

לעיתים התוצאה לא תמצא חן בעיניהם. לפעמים התוצאה לא תהיה כפי שציפו. לפעמים יתאכזבו כי מה שבחרו לא באמת היה הדבר הנכון עבורם. לעיתים הבחירה תשפיע לרעה על אחרים. בכל המקרים האלו חשוב לדעת שעליהם לקחת אחריות על הבחירה שעשו, לתקן את מה שצריך לתקן, לדעת לשנות את מה שצריך ורוצים לשנות.

 • חשוב לזכור לכבד את הבחירות של אנשים אחרים - הם לא תמיד מתאימות לנו, אולי אנחנו היינו בוחרים אחרת - אבל זאת הבחירה שלהם ועלינו לקבל אותה.

כהורים, אתם צריכים לכבד את הבחירות של הילדים וגם ללמד אותם לכבד את הבחירות של אחרים.

שני סממנים אלו מייצגים את הצד של האחריות בחיים הבוגרים (לצד עצמאות).

מלמדים לבחור

כל זה טוב ויפה – אבל איך מלמדים ילדים לבחור?

בהדרגה ובשלבים – הנושא מורכב והלמידה מגיעה עם הבשלות של הגיל. יחד עם זאת חשוב להתחיל מוקדם ולהוסיף בהדרגה היבטים של בחירה.

שלב ראשון – נלמד שבחירה זאת אופציה

 • ילדים קטנים רגילים שמחליטים עבורם הכל והם לא מודעים שיש בחירה. כהורים, יש להראות להם שישנן שאלות או מצבים, שעבורם קיימת יותר מאופציה אחת – וצריך לבחור.

 • מתי אפשר להתחיל? מפעוטות בני שנה וחצי ועד גיל 3. זהו גם הגיל המתאים – כי הילדים מתחילים בגיל הזה לעמוד על דעתם ולרצות לקבל החלטות בעצמם ועל עצמם. זה יוצר חיכוכים – אבל אפשר לנצל את הרצון שלהם ולהציע להם כמה אפשרויות (שכולן תהיינה מקובלות עליכם בשלב הזה).

 • דוגמאות: מה תרצי עכשיו - תפוח או אגס? האם תרצה סיפור או משחק? האם תרצו לעזור לערוך שולחן או להוריד את הכלים אחרי האוכל? ועוד.

שלב שני – מהי הבחירה הנכונה עבור הילד?

 • המטרה שהילד ידע לשפר את איכות הבחירות שלו. יבין מהן בחירות נכונות עבורו ומה הן בחירות פחות מתאימות. לשם כך נעודד את הילד להכיר את עצמו, את מה שחשוב ומשמעותי עבורו, את מה שמתחבר ליכולות ולחזקות שלו. נעודד אותו לחזור ולבחור, אפילו אם תוצאות הבחירה הראשונה היו מאכזבות עבורו.

 • מתי מגיע השלב הזה? תלוי בילד – אבל בדרך כלל אנחנו מדברים על גילאי 5-6. בגילאים האלו הוא לומד להכיר את עצמו ואת מה שמתאים לו, מפתח אישיות וסגנון, ועם ההכרה הזו נעזור לו לשפר את הבחירות שלו.

 • דוגמאות: את מי תרצה להזמין אליך לשחק אחרי הצהריים? האם תרצי לנסות חוג קרטה או חוג שחמט? האם תרצו לטייל בשבת בצפון או ללכת לסרט?

 • שימו לב שבשלב הזה כבר אפשר להציג להם אופציה פתוחה (כלומר בלי לתת מספר אפשרויות). חשבו האם תוכלו לעמוד בכך שהם יבחרו באופציה שתהיה פחות נוחה עבורכם? זאת הזדמנות מצוינת להראות לילדים שאתם יודעים לכבד את הבחירה שלהם או של אחרים.

שלב שלישילקחת אחריות על הבחירות

 • שלב מאוד משמעותי שמטרתו לאפשר לילדים להבין את הקשר בין הבחירה שלהם לבין התוצאות – גם הרצויות וגם המאכזבות, לקחת עליהן אחריות וללמוד איך לתקן. המשמעות היא גם להבין כיצד הבחירות שלהן משפיעות על הסובבים אותם וכיצד הם יכולים לבחור מתוך התחשבות גם באחרים.

 • שלב קשה ומורכב פסיכולוגית. מתאים לכן לגיל בוגר יותר – אבל הוא רלבנטי גם לשני השלבים הקודמים.

 • חשוב מאוד: בהרבה מקרים הורים מתקשים להתמודד עם האכזבה, הכעס והעצב של הילדים שמאוכזבים מהבחירה שלהם. לא פעם מנסים להמעיט בערכה על מנת להרגיע את הילד ולחסוך ממנו את הרגשות הקשים. בעצם בכך מונעים מהילדים את היכולת להכיר את עצמם, ממה הם מאוכזבים ולגלות איזה כוחות יש להם על מנת להתמודד עם הקושי שנוצר.

 • במקום להמעיט ברגש האכזבה, עודדו אותם שהם מסוגלים להתמודד ולתקן את המצב. בגילאים הצעירים, תעזרו להם למצוא את דרכי ההתמודדות המתאימות להם.


עצמאות מגיעה עם אחריות - ולכן היכולת לבחור מגיעה עם היכולת לקבל אחריות על הבחירה.

התהליך אינו נגמר אף פעם ובכל גיל וגיל אפשר "להזכיר" לילדים, שיש להם את האפשרות לבחור, שיש להם יכולות לבחור נכון עבורם ושיש להם אחריות על הבחירה שלהם.

הדרך הכי טובה היא לתת להם דוגמא אישית ולשוחח על הבחירות שאתם עושים בחיים, על ההצלחות ועל הקשיים.

בהצלחה!


24 צפיות